Uczciwość warta 6 mln zł

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2013 11:04

Gliwicka spółka Polska Grupa Medyczna została nowym dzierżawcą szpitala w podczęstochowskiej Blachowni - ma go prowadzić przez 25 lat. Wcześniej NSA unieważnił uchwałę Rady Powiatu o likwidacji SP ZOZ w Blachowni. - Uchwała likwidacyjna w żaden sposób nie odnosi się do dzierżawy - mówi nam Janusz Krakowian, wicestarosta częstochowski, pytany o sytuację prawną szpitala.

Uczciwość warta 6 mln zł

Rynek Zdrowia: - Jaka jest obecnie sytuacja prawna szpitala w sytuacji, gdy NSA unieważnił uchwałę Rady Powiatu o likwidacji SP ZOZ w Blachowni?

Janusz Krakowian: - W związku z tym, że uchwała Rady Powiatu o likwidacji SP ZOZ w Blachowni z 30 stycznia 2008 r. została później unieważniona przez NSA, poprzedni dzierżawca szpitala podał nas do sądu. Domagał się ustalenia, czy umowa dzierżawy jest prawnie ważna. Sąd Okręgowy w Częstochowie prawomocnie orzekł jej ważność. Stwierdził, że postąpiliśmy zgodnie z prawem zawierając umowę dzierżawy. Dlatego pokazałem ten wyrok nowemu dzierżawcy - Polskiej Grupie Medycznej*.

Uchwała likwidacyjna w żaden sposób nie odnosi się do dzierżawy. Uchwała o wydzierżawieniu została podjęta rok wcześniej. Na jej podstawie 17 grudnia 2007 r. wyłoniliśmy dzierżawcę szpitala, którego teraz zastąpi spółka Polska Grupa Medyczna.

- Po co było w ogóle likwidować SP ZOZ w Blachowni?

- Żeby zachować się uczciwie wobec kontrahentów - wierzycieli szpitala, który miał 6 mln zł zobowiązań. Trzeba było uregulować należności.

Docierają do mnie opinie kolegów samorządowców, że trzeba było wtedy zostawić mały SP ZOZ i przerzucić na niego owe 6 mln zł. Oczywiście nigdy nie byłyby spłacone. Jako przedstawiciel władzy samorządowej nie mogę oszukiwać przedsiębiorców. Robienie wydmuszki z SP ZOZ byłoby nieuczciwością. To zwykłe cwaniactwo, tyle że w majestacie prawa. Nie mogę firmować nieuczciwych działań.

- Pan starosta jakiś niedzisiejszy… Bardzo wiele samorządów tak właśnie robi.

- Są nieuczciwi. Jeśli jest wierzyciel, to jest i dłużnik. Długi trzeba zwracać. Są dostawcy leków, urządzeń… Jeśli im się nie zapłaci, to ich pracownicy pójdą z torbami. I to ma być w porządku? Trzeba postępować uczciwie. Szkoda, że NSA nie wziął tego pod uwagę i 9 miesięcy po tym, jak uregulowaliśmy wszystkie zobowiązania unieważnił uchwałę likwidującą SP ZOZ w Blachowni.

Polskie szpitale są winne innym podmiotom 11 mld zł. Ilu ludzi nie dostało pieniędzy, pensji? To jedna z przyczyn potęgujących bezrobocie.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj też. Spór o szpital w Blachowni: likwidacja nieważna i... co dalej?

*Polska Grupa Medyczna zaoferowała czynsz za dzierżawę nieruchomości w wysokości 75 tys. zł netto miesięcznie. Zadeklarowała, że przez 6 lat zainwestuje w szpital w Blachowni ponad 5 mln zł.

W czasie rozmów z władzami powiatu częstochowskiego przedstawiciele PGM zapewniali, że dotychczasowi pracownicy szpitala otrzymają oferty zatrudnienia. Planowane przejęcie placówki powinno nastąpić w grudniu 2013 roku. Do tego czasu szpital prowadzony będzie przez dotychczasowego dzierżawcę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum