Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 07 kwietnia 2017 16:36

Od lipca uchwały antysmogowa zacznie obowiązywać w Małopolsce, od września w województwie śląskim. Jeszcze w tym roku podobne uchwały mają też przyjąć Sejmiki Wojewódzkie na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?
Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie? Fot. PTWP

Sejmik województwa śląskiego przyjął w piątek (7 kwietnia) uchwałę antysmogową. To druga taka regulacja wprowadzona na poziomie regionalnym. Wcześniej (23 stycznia) uchwałę antysmogową przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego. Do wprowadzenia podobnych regulacji szykuje się Mazowsze i Dolny Śląsk.

Województwo śląskie jest drugim regionem w Polsce, które przyjęło uchwałę antysmogową. Jako pierwszy tego typu regulację przyjął w styczniu Sejmik Województwa Małopolskiego. Uchwała antysmogowa dla Małopolski zakłada, że już od lipca na terenie tego województwa nie będzie można palić w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%).

Do przyjęcia uchwał antysmogowych przygotowują się również samorządy wojewódzkie z Mazowsza i Dolnego Śląska.

W tym pierwszym regionie jeszcze zimą odbyły się konsultacje z lokalnymi samorządami, które miały przekazać ankiety dotyczące działań podejmowanych na ich terenie w celu ochrony powietrza. Zbierano też informacje konieczne do inwentaryzacji urządzeń grzewczych na węgiel.

Na Dolnym Śląsku będą trzy wersje uchwały antysmogowej? M.in. dla Wrocławia i uzdrowisk.

Analiza ekspercka ma również poprzedzić przyjęcie uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska. Pod koniec marca powołany przez marszałka zespół ekspertów przedstawił rekomendacje wraz z pierwszymi projektami uchwał dotyczących ograniczeń w stosowaniu instalacji i paliw powodujących zanieczyszczenie powietrza.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum