Ubezpieczenie zdrowotne uczniów: jeden przepis, dwie interpretacje

Autor: Gazeta Wyborcza Wrocław, LJ/ Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 15:49

We Wrocławiu tegoroczni maturzyści dowiadują się, że nie mają już prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Sytuacja zmieni się, gdy rozpoczną studia. Wtedy znowu będą uznani za osoby uczące się, którym przysługuje ubezpieczenie.

Ubezpieczenie zdrowotne uczniów: jeden przepis, dwie interpretacje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problem w tym, że w niektórych oddziałach NFZ, maturzysta przestaje być uczniem w momencie otrzymania świadectwa maturalnego, czyli 30 czerwca, w innych oddziałach, np. w dolnośląskim, w dniu formalnego ukończenia szkoły.

- Ponieważ jest dużo wątpliwości, a przepisy nie są jednoznaczne, zwróciliśmy się do centrali Fundszu o zajęcie stanowiska w tej sprawie – mówi nam Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału NFZ.

- Nasi prawnicy powołują się na rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 14 marca 2005 roku, według którego uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, który ukończył daną szkołę, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły. Matura nie jest obowiązkowa. Uczeń, który zdał egzamin dojrzałości otrzymuje świadectwo dojrzałości – dodaje Mierzwińska, wskazując, że mowa jest o dwóch różnych dokumentach.
 
Ustawa o świadczeniach zdrowotnych wyraźnie stanowi, że bezpłatna opieka medyczna przysługuje uczniowi przez cztery miesiące od momentu zakończenia szkoły.

Prawnicy NFZ przyjmują, że rok szkolny maturzystów kończy się tuż przed egzaminami maturalnymi, wraz z końcem zajęć lekcyjnych. W tym roku koniec roku wypadł 24 kwietnia. Rok akademicki zaczyna się 1 października. W ten sposób powstała ponadmiesięczna luka w ubezpieczeniu, bo od 24 sierpnia przyszli studenci nie są nim objęci. Pod koniec sierpnia maturzyści czekający na indeksy powinni więc rejestrować się w urzędach pracy, albo ubezpieczać się prywatnie.

Dlatego NFZ im radzi, by do czasu rozpoczęcia nauki w szkole wyższej, rejestrowali się jako osoby bezrobotne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum