TVN24/Rynek Zdrowia | 10-09-2014 15:53

USA: skazano pielęgniarza, który uczył, jak odebrać sobie życie

Jest wyrok po trwającym kilka lat procesie. Sąd w Faribault (USA) uznał winnym byłego pielęgniarza, który doradzał w internecie potencjalnym samobójcom, jak odebrać sobie życie. Wcześniejszy werdykt uchylił Sąd Najwyższy w Minnesocie. Uznał go za niezgodny z konstytucją.

52-letni William Melchert-Dinkel, były pielęgniarz, został ponownie skazany za pomoc w popełnieniu samobójstwa 32-letniemu Anglikowi i za próbę doradzenia tego samego 18-letniej Kanadyjce. Swoje "porady" oferował w internecie, podając się za współczującą im pielęgniarkę.

Poprzedni wyrok w sprawie zapadł w 2011 roku. Mężczyznę skazano wówczas na 320 dni pozbawienia wolności i powracanie do więzienia po odbyciu kary w każdą kolejną rocznicę śmierci jego ofiary przez 10 lat. Jednak Sąd Najwyższy w Minnesocie uznał, że porady udzielane przez Melcherta-Dinkela "korzystały z ochrony, jaką gwarantuje wolność słowa" i wyrok częściowo uchylił jako niezgodny z konstytucją.

Według oskarżycieli, Melchert-Dinkel miał obsesję na punkcie samobójstw i sam wyszukiwał swoje ofiary w internecie. W trakcie procesu mężczyzna przyznał się do 20 rozmów online, w których namawiał swoich rozmówców do targnięcia się na życie.

Sąd uznał go we wtorek (9 września) winnym, a wyrok mężczyzna usłyszy 15 października.

Więcej: www.tvn24.pl