USA: rekordowe odszkodowanie dla żony palacza

Autor: TVN24 Bis/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2014 21:23

Sąd na Florydzie nakazał RJ Reynolds Tobacco wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 23 miliardów dolarów wdowie po nałogowym palaczu, który zmarł w wieku 36 lat na raka płuc.

Kwota jaką ma zapłacić firma RJ Reynolds Tobacco, rozwiązuje tylko jeden z tysięcy pozwów przeciwko drugiemu co do wielkości producentowi papierosów w USA. Jak informuje CNN Money, koncern nadal ma ponad 5 tys. spraw - pochodzą one z lat 90. i trafiły do sądu w pozwach indywidualnych - informuje tvn24bis.pl

Podobnych spraw złożonych tylko wiosną tego roku jest prawie 70. W rozstrzygnięciach nakazano zapłacić ofiarom firmy Reynolds w sumie 232 mln dolarów. Od wyroków posypały się jednak apelacje, zatem firma zapłaciła do tej pory tylko 83 mln dolarów.

Cynthia Robinson pozwała koncern tytoniowy w 2008 r. w związku ze śmiercią męża. Michael Johnson, kierowca autobusu hotelowego, zmarł na raka płuc w 1996 r. w wieku 36 lat. Przez ponad 20 lat mężczyzna palił od paczki do trzech paczek papierosów dziennie.

W czasie czterotygodniowego procesu Robinson argumentowała, że koncern tytoniowy umyślnie zataił zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia i uzależniające właściwości swoich produktów.

Poza tzw. odszkodowaniem karnym w wysokości 23,6 mld dolarów, zasądzono jeszcze odszkodowania kompensacyjne w wysokości ponad 16 mln dolarów dla wdowy i wspólnego dziecka małżeństwa oraz syna Johnsona z poprzedniego związku. Koncern już zapowiedział, że będzie się odwoływał od wyroku.

Więcej: tvn24bis.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum