USA: petycja lekarzy w sprawie zbombardowania szpitala

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2015 09:28

Ponad 547 tys. osób podpisało się pod petycją, w której domagają się niezależnego dochodzenia w sprawie ataku samolotu USA na szpital MsF w Kunduzie, w Afganistanie. Lekarze bez Granic (MsF) wysłali pismo do Białego Domu.

USA: petycja lekarzy w sprawie zbombardowania szpitala
USA: petycja lekarzy w sprawie ataku na szpital. Fot. Wikimedia Commons

Petycja wzywa prezydenta Baracka Obamę, by "wyraził zgodę" na przeprowadzenie niezależnego dochodzenia przez Międzynarodową Komisję Humanitarną ds. Ustalania Faktów (IHFFC).

Z raportu śledczych Pentagonu wynika, że tragedii można było uniknąć. Była wypadkiem, spowodowanym błędami człowieka (w wyniku bombardowania  w nocy z 2-3 października zginęło 30 osób, a 37 zostało rannych).

Do nalotów na szpital doszło, gdy przebywało tam ponad 100 pacjentów. Prezydent USA przeprosił MsF za atak, Pentagon zapowiedział, że uiści "wypłaty kondolencyjne" na rzecz rodzin ofiar amerykańskiego ataku na szpital MsF.

Ponadto władze USA zobowiązały się do przeznaczenia środków na odbudowę zniszczonej placówki. Lekarze bez Granic i inne organizacje pozarządowe, jak np. Human Rights Watch (HRW) domagają się przeprowadzenia niezależnego śledztwa - dodaje tvn24.pl. 

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum