×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

USA: ofiary epidemii cholery na Haiti pozwały ONZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 października 2013 21:31

Adwokaci ofiar epidemii cholery na Haiti, w wyniku której od października 2010 r. zmarło ponad 8 tys. ludzi, poinformowali w środę (9 października), że złożyli w sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko ONZ. Zarzucają organizacji odpowiedzialność za wybuch epidemii.

USA: ofiary epidemii cholery na Haiti pozwały ONZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zbiorowy pozew, złożony przez pięciu Haitańczyków, ma reprezentować ponad 650 tys. osób, które ucierpiały w wyniku epidemii przywleczonej przez nepalskich żołnierzy biorących udział w misji ONZ w październiku 2010 roku - oświadczył na konferencji prasowej adwokat Ira Kurzban. Podkreślił, że ta "najgorsza w świecie epidemia" w dalszym ciągu zbiera śmiertelne żniwo.

Epidemia cholery wybuchła na Haiti w 2010 roku w pobliżu obozu dla żołnierzy biorących udział w misji stabilizacyjnej ONZ (MINUSTAH). Odkryto, że rury ściekowe w obozie były nieszczelne; podejrzewano również, że nepalscy żołnierze ONZ wylewali odchody do rzeki przepływającej przez tereny, gdzie wybuchła epidemia. Cholera jest jedną z endemicznych chorób występujących w Nepalu.

Mający siedzibę w USA Instytut na rzecz sprawiedliwości i demokracji na Haiti, reprezentujący ofiary i ich rodziny, w maju zagroził pozwem, jeśli ONZ w ciągu 60 dni nie przystąpi do rozmów o wypłacie odszkodowań.

W czerwcu 2011 roku opracowanie amerykańskiego Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) wskazywało, że źródłem choroby byli właśnie nepalscy żołnierze. Jednak ONZ nigdy nie uznała swej odpowiedzialności za wybuch epidemii, tłumacząc, że nie sposób jednoznacznie określić źródła choroby - zwróciła uwagę w środę przedstawicielka instytutu Beatrice Lindstrom.

Rzecznik ONZ zaznaczył, że organizacja nie zmienia stanowiska w tej sprawie, i odmówił komentarza na temat pozwu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze