USA: odszkodowania dla ofiar przymusowych sterylizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2015 11:51

Władze amerykańskiego stanu Wirginia zgodziły się na wypłacenie odszkodowań osobom, które wbrew własnej woli zostały poddane zabiegowi sterylizacji. Na podobny krok zdecydowała się dwa lata temu Karolina Północna.

USA: odszkodowania dla ofiar przymusowych sterylizacji

Na zakończenie prawnej batalii każdy z poszkodowanych dostanie 25 tys. dolarów. Obecnie ma do tego prawo zaledwie 11 ofiar.

W ramach programu przymusowych sterylizacji, prowadzonego przez kilkadziesiąt lat w 33 stanach amerykańskich, zabieg ten wykonano na ok. 65 tys. Amerykanów uznanych za osoby niepożądane lub niestabilne emocjonalnie - przypomina w piątek BBC. Prawo to pozostawało w mocy do 1979 r.

W Wirginii sterylizacji między latami 20. i 70. XX wieku poddano ponad 8 tys. osób. Ponad jedną piątą z nich stanowili Afroamerykanie, a dwie trzecie - kobiety, którym zabieg ten wykonywano bez ich wiedzy przy okazji leczenia różnych chorób.

Wirginijski program miał - jak pisze BBC - posłużyć jako model dla eugeniki wcielanej w życie w III Rzeszy. Przymusową sterylizację stosowało w XX wieku kilka innych krajów, w tym Szwecja, Kanada i Japonia.

Wirginia, której władze przeprosiły za dawne praktyki już w 2001 roku, jest drugim po Karolinie Północnej stanem USA, który zatwierdził wypłatę odszkodowań dla żyjących ofiar przymusowych sterylizacji. W 2013 roku ok. 1800 żyjących ofiar otrzymało od władz Karoliny Północnej po 50 tys. dolarów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum