USA: odesłali nieprzytomnego pacjenta do Polski - przyznają, że złamali prawo

Autor: wyborcza.pl • • 23 sierpnia 2013 11:39

Polski emigrant przez blisko 30 lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Gdy 69-letni mężczyzna doznał udaru mózgu, amerykański szpital deportował nieświadomego mężczyznę do kraju, ponieważ nie miał ubezpieczenia. Do incydentu doszło w czerwcu br. Teraz szpital przeprasza.

USA: odesłali nieprzytomnego pacjenta do Polski - przyznają, że złamali prawo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeprosiny miały jednak miejsce dopiero po interwencji polskiego konsulatu. Przedstawiciele amerykańskiego szpitala przyznali, że placówka naruszyła zarówno prawo, jak i przyjęte normy postępowania - informuje Gazeta Wyborcza.

Deportowany Polak prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że jest w Polsce. Jest przytomny, ale lekarze nie mają z nim kontaktu. Nie rozumie, co do niego mówią, nie reaguje na proste polecenia. To skutek uszkodzenia mózgu po udarze. Z tego powodu - jak zgodnie mówią polscy dyplomaci i lekarze - nie mógł wyrazić zgody na powrót do Polski. A taka zgoda jest jednym z warunków "medycznej repatriacji" - tak nazywane są przepisy umożliwiające szpitalowi deportowanie nielegalnego imigranta.

Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalna RP w Nowym Jorku podkreśla, że amerykańskie szpitale mają obowiązek pomóc każdemu potrzebującemu bez względu na jego status imigracyjny: niezależnie od tego, czy polski obywatel jest legalnym imigrantem, czy też nie, czy ma ubezpieczenie, czy nie ma. Polacy nie powinni się bać wzywać karetki do chorego, którego życie jest zagrożone. Szpital otrzyma zwrot kosztów z funduszy federalnych, ale wyłącznie w przypadkach, kiedy pomoc była niezbędna do ratowania życia pacjenta.

Wiecej: www. wyborcza.pl


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum