USA: lekarz polskiego pochodzenia zatrzymany przez urząd ds. migracji

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 09:05

Lukasz Niec po niemal 40 latach pracy w Bronson Methodist Hospital w Kalamazoo jako internista, został aresztowany przez agentów Urzędu ds. Migracji i Egzekwowania Ceł (ICE). Choć uważany jest za wzorowego lekarza, jako 17-latek miał problemy z prawem. I właśnie to miało być powodem zatrzymania.

Obecnie internista czeka w więzieniu na decyzję co do swojej przyszłości. Fot. Archiwum

Lukasz Niec pracuje w USA od roku 1979 na podstawie ciągłej zielonej karty. Choć pochodzi z Polski, nie mówi nawet w ojczystym języku.

Gdy miał 17 lat, został ukarany za zniszczenia mienia o wartości poniżej 100 dolarów. Ponadto odpowiadał za przyjęcie i ukrywanie skradzionych dóbr. Jednak sprawy te zatarły się już ponad ćwierć wieku temu na mocy przepisów o przestępstwach dokonywanych przez niepełnoletnich - podaje onet.pl.

Innego zdania jest ICE. Nie uważają tego "zatarcia" za obowiązujące.

Obecnie internista czeka w więzieniu na decyzję co do swojej przyszłości. Administracja szpitala, w którym pracuje internista nie skomentowałaby tej sprawy, ale dziesiątki lekarzy i innych pracowników wysyłają listy poparcia. Niec ma w placówce opinię wzorowego lekarza.

Marc Asch, adwokat imigracyjny z Kalamazoo, tłumaczy, że Lukasz Niec zapewne zostanie w USA, ale zanim zapadnie taka decyzja, mogą minąć miesiące.

Więcej: www.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum