USA: lekarz, który wykonywał późne aborcje skazany za zabójstwa

Autor: Rzeczpospolita, PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2013 09:25

Sąd w Stanach Zjednoczonych uznał za winnego zabójstw trojga dzieci lekarza, który dokonywał aborcji po dopuszczalnym przez prawo terminie. Proces ożywił w USA debatę o prawie aborcyjnym.

USA: lekarz, który wykonywał późne aborcje skazany za zabójstwa
Jak informuje Rzeczpospolita, według sędziego wykonujący zabiegi usunięcia ciąży po 24. tygodniu lekarz z Filadelfii jest winnym morderstw pierwszego stopnia za zabicie nożyczkami trzech noworodków już po porodzie.

72-letni lekarz rodzinny bez specjalizacji ginekologicznej był też oskarżany o morderstwo czwartego dziecka, ale ostatecznie został z tego oczyszczony, gdyż dziecko zmarło, zanim lekarz przeciął mu kręgosłup. Prokuratura wystąpiła o karę śmierci.

Proces przyciągnął uwagę mediów i amerykańskiej opinii publicznej, zwolenników aborcji i jej przeciwników. Dla ruchów antyaborcyjnych był okazją do wznowienia apeli o zmianę federalnego prawa w USA, które uznaje prawo do aborcji za "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety.

Przypomnijmy, że w styczniu 2013 r. przypadała w USA 40. rocznica legalizacji aborcji przez Sąd Najwyższy w postaci tzw. precedensu Roe v. Wade. Działacze ruchu Pro Choice (prawo wyboru aborcji przez kobiety) uczcili pamięć ośmiu lekarzy zamordowanych przez fanatyków antyaborcyjnego ruchu Pro Life. 

Przeciwnicy aborcji demonstrowali tego samego dnia m.in. w stanie Kansas. Republikański gubernator tego stanu podpisał w ostatnich latach szereg ustaw stanowych ograniczających dostępność przerywania ciąży.

Według sondażu ośrodka badania opinii Pew Research Center zdecydowana większość Amerykanów nie chce uchylenia decyzji Roe v. Wade legalizującej aborcję. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum