USA: leczą pomimo popełnionych błędów

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2013 12:27

Lekarze w USA praktykują mimo błędów w sztuce - donosi Rzeczpospolita, opierając się na ustaleniach dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez reporterów USA Today. Wynika z niego, że stanowe rady lekarskie liberalnie traktują lekarzy.

USA: leczą pomimo popełnionych błędów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Między 2001 a 2011 rokiem około 6 tys. lekarzy miało cofnięte przez szpitale prawo do leczenia klinicznego za błędy i inne uchybienia przy praktykowaniu medycyny. Jednocześnie aż 52 proc. z nich nie otrzymało nigdy sankcji ze strony stanowych rad lekarskich.

Bezkarnie uchodziły także dużo poważniejsze wykroczenia. Około 250 lekarzy, które różne placówki i instytucje służby zdrowia ukarały za ”bezpośrednie zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa” pacjentów, nigdy nie utraciło prawa do uprawiania zawodu. Dotyczy to także lekarzy zmuszonych do zapłacenia najwyższych odszkodowań za błędy w sztuce.

Dziennikarze USA Today przytaczają cały szereg konkretnych przypadków lekarzy, którym mimo błędów nie odebrano licencji. Innym problemem są procedury usuwania lekarzy, które potrafią toczyć się długie lata. W czasie ich trwania mogą oni przyjmować pacjentów.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum