USA: kto wynalazł przełomową formułę dostarczania leków do oka

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 17:08

Uniwersytet w Missouri-Kansas City złożył pozew przeciwko byłemu profesorowi, twierdząc, że ukradł i sprzedał badania jednego z absolwentów uczelni za 1,5 miliona dolarów. W pozwie znalazła się również żona profesora, która pracowała w jego laboratorium i dwie firmy farmaceutyczne, które wykorzystały wynalazek.

USA: kto wynalazł przełomową formułę dostarczania leków do oka
Fot. Archiwum

Ashim Mitra miał wykraść "przełomową" formułę leku od studenta i może zarobić dzięki temu nawet 10 mln dolarów tytułem honorarium. W rozmowie z CNN, na którą powołuje się Rzeczpospolita, były wykładowca zaprzeczył zarzutom.

Mitra odpowiada, że teraz "każdy próbuje dostać swój kawałek tortu", zaś nowatorskie rozwiązanie zostało wymyślone przez jego firmę, poza uczelnią.

Wynalazek, o który toczy się spór, wytycza innowacyjny sposób dostarczania leków do oka z wykorzystaniem nanotechnologii.

Uniwersytet twierdzi, że "Mitra ukradł wynalazki będące własnością uniwersytetu, sprzedał je, pomógł firmom w ich opatentowaniu i komercjalizacji, odmówił uznania zasłużonemu studentowi i otrzymał osobistą korzyść finansową - wszystko to przy jednoczesnym ukryciu jego starań i zaprzeczeniu jego zaangażowaniu".

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum