USA: koncerny tytoniowe przeciwko grafice na papierosach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2011 11:53

Pięć amerykańskich koncernów tytoniowych złożyło w sądzie pozew przeciwko urzędowi kontroli leków i żywności (FDA), kwestionując nowe przepisy, nakazujące umieszczanie na paczkach papierosów graficznych ostrzeżeń przed skutkami palenia.

USA: koncerny tytoniowe przeciwko grafice na papierosach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Państwo może wymagać ostrzeżeń, które są jasne i pozbawione kontrowersji, ale nie może wymagać, żeby paczka papierosów służyła jako miniaturowy billboard do reklamowania rządowej kampanii antynikotynowej - oświadczył prawnik reprezentujący koncerny tytoniowe, Floyd Abrams. Według niego, nowe opakowania godzą w zapisaną w pierwszej poprawce do konstytucji USA wolność słowa.

Chodzi o drastyczne w swej dosłowności zdjęcia osób zmarłych lub chorych na raka - chorobę wywołaną w wielu wypadkach paleniem papierosów. Ich umieszczanie na wszystkich paczkach papierosów w USA będzie konieczne po wejściu w życie nowych przepisów.

FDA nakazała producentom papierosów zaopatrzenie opakowań w te etykietki do września 2012 roku. Będą one musiały zajmować połowę przedniej i połowę tylnej powierzchni paczki z papierosami. Podobne ostrzeżenia będą musiały wypełniać 20 procent powierzchni reklam papierosów.

W USA już od lat 60. obowiązują słowne ostrzeżenia o szkodliwości palenia, umieszczane na paczkach papierosów. Krytycy jednak uznają je za nieskuteczne. Rząd twierdzi, że w rok po wprowadzeniu nowych, obrazkowych ostrzeżeń ponad 200 tysięcy palaczy porzuci nałóg.

Pięć koncernów tytoniowych: RJ Reynolds Tobacco, Lorillard Tobacco, Commonwealth Brands, Liggett Group i Santa Fe Natural Tobacco złożyło we wtorek (16 sierpnia) pozew mający na celu opóźnienie wejścia w życie nowego prawa.

Największy producent papierosów w USA, Altria (firma macierzysta koncernu Philip Morris) nie dołączyła się do pozwu przeciwko FDA.

Każdego roku w USA z powodu palenia papierosów umiera 443 tys. ludzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum