USA: hakerzy włamali się do komputerów - szpital zapłacił za odblokowanie danych

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2018 09:00

Władze amerykańskiego szpitala Hancock Health otrzymały ultimatum od cyberprzestępców: albo zapłacą okup albo utracą dane pacjentów. Ostatecznie szpital uległ żądaniu.

Hakerzy przejęli kontrolę nad częścią komputerów zainstalowanych w jednostce i zaszyfrowali dane Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Hakerzy przejęli kontrolę nad częścią komputerów zainstalowanych w jednostce i zaszyfrowali dane. Nazwy 1400 plików zostały zmienione na "Przykro mi" (z ang. I'm sorry) - informuje Gazeta Wyborcza.

Przestępcy zastosowali groźny kod o nazwie SamSam i zażądali wpłaty w wysokości 55 tys. dol. W innym przypadku możliwość odszyfrowania plików miała zostać utracona.

Jak wyjaśnia portal greenfieldreporter.com szpital miał kopię danych przejętych przez hakerów. Mimo to zdecydował się zapłacić, ponieważ koszty przywrócenia danych byłyby bardzo wysokie, liczył się też czas. Zbyt długie oczekiwanie na przywrócenie danych mogłoby zagrozić zdrowiu i życiu chorych.

Okup wpłacono w sobotę za pomocą bitcoinów. Przestępcy dotrzymali danego słowa i odszyfrowali przejęte pliki. Zajęło to ponad dwie godziny.

W ub.r. ofiarą podobnego ataku padł szpital w Hollywood. Zarządzający instytucją zdecydowali się wnieść opłatę w bitcoinach wynoszącą 17 tys. dol.

Więcej: next.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum