USA: geje mogą odwiedzać partnerów w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 18:07

Prezydent USA Barack Obama wydał zarządzenie zakazujące dyskryminacji homoseksualistów.

Chodzi tu o szpitale, które odmawiają prawa do odwiedzania partnerów. To kolejny krok na rzecz poszerzenia praw mniejszości seksualnej, która naciska, by proces ten postępował szybciej. Prezydent polecił Ministerstwu Zdrowia, aby zabroniło szpitalom odmawiania gejom i lesbijkom prawa do odwiedzania swoich chorych partnerów.

Szpitale będą też musiały respektować wolę pacjentów – homoseksualistów pragnących, by partnerzy reprezentowali ich w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących ich zdrowia, np. trudnej operacji. Dotyczy to szpitali, które otrzymują zwrot kosztów leczenia z państwowych funduszy ubezpieczeniowych: Medicaid (dla najuboższych obywateli) oraz Medicare (dla emerytów), czyli niemal wszystkich.

Szpitale często zabraniają odwiedzania chorych homoseksualistów osobom, które nie są z nimi spokrewnione, a małżeństwa homoseksualne zalegalizowano dotychczas tylko w pięciu stanach.

Inicjatywa prezydenta jest kolejnym z serii kroków na rzecz poszerzenia praw homoseksualistów, którzy masowo poparli go w wyborach prezydenckich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum