USA: będzie apelacja od zakazu finansowania przez państwo badań komórek macierzystych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 10:05

Administracja prezydenta Baracka Obamy złoży apelację od decyzji sędziego zakazującej finansowania z budżetu federalnego badań nad zarodkowymi komórkami macierzystymi.

Poinformowało o tym  amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Rzecznik resortu Matthew Miller powiedział, że administracja Obamy zwróci się do Sądu Apelacyjnego Dystryktu Kolumbii z wnioskiem o zniesienie tymczasowego zakazu, wprowadzonego w poniedziałek (23 sierpnia).

Prezydent Obama zniósł w marcu tego roku zakaz finansowania z publicznych pieniędzy badań nad komórkami macierzystymi, wprowadzony wcześniej przez administrację George'a Busha.

Zdaniem konserwtystów, badania nad komórkami macierzystymi nie powinny być legalne, ponieważ podczas nich giną ludzkie embriony. Zwolennicy rozwijania tych badań argumentują, że dzięki nim będzie można leczyć wiele chorób i hodować organy do przeszczepów.
 
Sędzia Royce Lamberth 23 sierpnia zablokował tymczasowo dekret prezydenta Baracka Obamy umożliwiający finansowanie z budżetu państwa badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów. Uznał, że dekret Obamy z marca ubiegłego roku jest niezgodny z ustawą Kongresu z 1996 roku, która zakazuje tworzenia lub niszczenia ludzkich embrionów podczas badań nad komórkami macierzystymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum