USA: Kalifornia za legalizacją wspomaganego samobójstwa

Autor: KL, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 10 września 2015 10:28

W kalifornijskim parlamencie przyjęto ustawę legalizującą samobójstwo dokonywane w asyście lekarza - donosi RMF FM.

USA: Kalifornia za legalizacją wspomaganego samobójstwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat. Oczekuje się jednak, że izba wyższa uchwali ją bez większych trudności.

Kontrowersyjną ustawę, wzorowaną na podobnym akcie uchwalonym w sąsiednim stanie Oregon przed 18 laty.

Ustawa zezwala nieuleczalnie chorym pacjentom uzyskanie przepisanych im przez lekarza medykamentów, które zakończą ich życie. Przed przepisaniem specyfiku dwóch lekarzy musi wydać zgodną opinię, że chory ma przed sobą nie więcej niż 6 miesięcy życia.

Jutro ( 11 września) zbliżone przepisy będą tematem debaty w brytyjskim parlamencie. Rynkowi Zdrowia opowiadał o tym brytyjski parlamentarzysta Rob Marris, który zgłosił projekt ustawy o tzw. samobójstwie wspomaganym (Assisted Dying Bill). 

Projekt, który trafił do brytyjskiej Izby Gmin, zakłada przyznanie prawa nieuleczalnie chorym do przyjęcia trucizny przygotowanej przez specjalistów. Wcześniej dany pacjent musiałby wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Sąd na decyzję miałby ok. 14 dni.

Jak mówi Rob Marris, który zgłosił projekt ustawy o tzw. samobójstwie wspomaganym (Assisted Dying Bill - red.), ta zmiana przepisów jest obecnie popierana przez zdecydowaną większość społeczeństwa. Widocznie zwiększa się poparcie dla projektu także wśród przedstawicieli parlamentu.

- Wydaje się, że obecnie jest dobry klimat do tego by rozmawiać o przyjęciu prawa, która umożliwia takie rozwiązanie - wyjaśnia.

Marris zwraca uwagę, że projekt ma zdecydowane poparcie pielęgniarek, akceptuje go 40 proc. lekarzy rodzinnych. - Badania opinii publicznej wskazują, że 57 proc. brytyjskich lekarzy uważa, że przepisy te stanowiłyby najlepsze zapewnienie ochrony praw osób nieuleczalnie chorych - podkreśla.

Zwolennicy zmian w brytyjskim prawie podkreślają, że obecnie nieuleczalnie chorzy z tego kraju, którzy nie chcą dłużej żyć w cierpieniu, wyjeżdżają do szwajcarskiej kliniki Dignitas, by poddać się eutanazji.

Zwracają uwagę, że w ciągu najbliższych dwóch dekad większość krajów w Europie wprowadzi w swoim prawodawstwie jakieś formy eutanazji tak jak zrobiły to: Holandia, Belgia, Albania, Luksemburg, Szwajcaria czy Niemcy.

Czytaj też: Brytyjczycy debatują o wspomaganym samobójstwie. Potrafilibyśmy o tym rozmawiać?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum