PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2010 09:43

USA: Kalifornia przeciwna legalizacji marihuany

Kalifornijscy wyborcy odrzucili projekt ustawy legalizującej "rekreacyjne spożycie" marihuany przez osoby powyżej 21. roku życia.

Jak podała CNN po przeliczeniu cząstkowych wyników, poddana pod referendum tak zwana Propozycja 19, legalizująca konsumpcję, uprawę i handel konopiami indyjskimi, została odrzucona przez 56 proc. głosujących, a zaakceptowana przez 43 proc.

Zgodnie z projektem, dorośli mieszkańcy Kalifornii, jako pierwszego amerykańskiego stanu, mogliby posiadać do 1 uncji (28,35 g) marihuany, spożywać ją w miejscach niepublicznych pod warunkiem, że nie odbywałoby się to w obecności dzieci oraz uprawiać na powierzchni do 2,32 m kw.

Zwolennicy projektu argumentowali, że legalizacja marihuany ograniczyłaby w Meksyku przemoc związaną z handlem narkotykami, spowodowałaby bowiem spadek cen tego narkotyku, a także spadek liczby aresztowań w USA za posiadanie marihuany. Przeciwnicy zwracali natomiast uwagę, że doprowadziłaby do wzrostu liczby uzależnionych i liczby wypadków spowodowanych w stanie odurzenia.

W Kalifornii od 1996 r. legalna jest uprawa i sprzedaż marihuany w celach medycznych.