UOKiK ukarał Naczelną Izbę Lekarską karą 50 tys. zł

Autor: UOKiK/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2011 16:13

Naczelna Izba Lekarska, zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe. Za praktykę naruszającą konkurencję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożyła na Izbę karę finansową w wysokości blisko 50 tys. zł

UOKiK ukarał Naczelną Izbę Lekarską karą 50 tys. zł

Jak przekazała portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK, zastrzeżenia Urzędu wzbudziło stanowisko Izby, zgodnie z którym lekarzom - za przepisywanie pacjentom produktów homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę - groziło wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

- Analiza przeprowadzona przez UOKiK wykazała, że procedura dyscyplinarna była faktycznie realizowana wobec członków samorządu lekarskiego, którzy nie stosowali się do stanowiska - prezentuje stanowisko Urzędu rzecznik

Przedmiotem zainteresowania Urzędu nie były właściwości terapeutyczne produktów homeopatycznych. Działanie Naczelnej Izby Lekarskiej było analizowane wyłącznie na gruncie przepisów antymonopolowych. Prezes Urzędu uznała, że Naczelna Izba Lekarska złamała prawo ograniczając konkurencję na rynku sprzedaży produktów homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę.

- UOKiK nie jest stroną dyskusji na temat skuteczności produktów homeopatycznych. Ta kwestia nie była w ogóle przedmiotem naszego zainteresowania. Stwierdziliśmy, że praktyka Naczelnej Izby Lekarskiej stanowi naruszenie konkurencji poprzez ograniczenie dostępu do rynku przedsiębiorcom sprzedającym produkty dopuszczone do legalnego obrotu, a tym samym dostępności tych produktów dla odbiorców - wyjaśnia prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Na Naczelną Izbę Lekarską została nałożona sankcja finansowa w wysokości 49 113,89 zł. Urząd nakazał również samorządowi lekarskiemu zaniechanie niedozwolonej praktyki. Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zapoznajemy się z decyzją, która wpłynęła do nas dzisiaj, w poniedziałek, 25 lipca. W najbliższych dniach podamy prasie informację jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie - przekazała nam Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum