UOKiK: ponad milion zł kary dla NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2011 17:23

Ponad 1 mln zł kary ma zapłacić NFZ za takie ustalenie kryteriów w konkursach na świadczenia, które faworyzowało kontrahentów już wcześniej współpracujących z Funduszem. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie NFZ od decyzji UOKiK w tej sprawie.

UOKiK: ponad milion zł kary dla NFZ

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził w lipcu 2009 r., że NFZ nadużył swojej pozycji ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne.

W ocenie UOKiK, NFZ faworyzował dotychczasowych kontrahentów, gwarantując im dodatkowe punkty w ramach oceny ofert, utrudniając w efekcie wygranie konkursu nowym. UOKiK nałożył wówczas na Fundusz karę 1,145 mln zł. Fundusz został także wezwany do zaniechania stosowania tej praktyki.

NFZ skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. W liczącym około 20 stron uzasadnieniu Fundusz wnosił o uchylenie decyzji lub jej zmianę w całości, a także zwrot kosztów.

20 kwietnia SOKiK oddalił w całości odwołanie NFZ, przyznając tym samym rację prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowała w czwartek (21 kwietnia) rzecznik prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch.

- Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył pozycji dominującej ustalając kryteria oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes Urzędu - podkreśliła.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślał, że obecnie NFZ nie przyznaje już dodatkowych punktów dla dotychczasowych kontrahentów, chociaż jest to przedmiotem krytyki tych podmiotów. - Mam nadzieję, że zasądzona kara będzie przeznaczona na ochronę zdrowia - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum