UOKiK ostrzega starsze osoby przed "bezpłatnymi" badaniami medycznymi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 10:28

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, apeluje do seniorów, by byli ostrożni, gdy dostają zaproszenia na bezpłatne badania medyczne. Podkreśla, że często jest to pretekst, aby przyciągnąć ich na pokaz handlowy i skłonić do zakupu drogich i niepotrzebnych produktów lub usług.

UOKiK ostrzega starsze osoby przed "bezpłatnymi" badaniami medycznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne badania, które oferowane są podczas rozmowy telefonicznej, okazują się badaniami laserowymi czy polem magnetycznym. Nie wymagają one obecności lekarza, ale za to pozwalają zdiagnozować wiele poważnych chorób: miażdżycę, nadciśnienie czy osteoporozę.

Najpierw są jakieś bezpłatne badania, a potem namawianie na zakup drogich pakietów medycznych, które rzekomo mają zapewnić szybki dostęp do badań i wizyt lekarskich - pisze Gazeta Wyborcza.

Urzędnicy ostrzegają przed spółkami, które działają w całej Polsce, używając różnych nazw. Jak czytamy w GW, w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi to Centrum Medyczne Świętego Franciszka, w Poznaniu Centrum Medyczne Świętego Jakuba, we Wrocławiu Dolnośląski Instytut Zdrowia, w Katowicach Instytut Zdrowia Świętej Barbary, w Poznaniu Wielkopolskie Centrum Medycyny Zintegrowanej.

UOKiK prowadzi w tej sprawie postępowania kontrolne z tytułu naruszeń interesów konsumentów. A te polegają m.in. na dostawaniu niechcianych telefonów, ukrywaniu w rozmowie celu handlowego i stawianiu wątpliwych diagnoz.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum