UOKiK chce zakazu sprzedaży wyrobów medycznych na pokazach

Autor: LJ • Źródło: Polmed21 września 2021 10:40

Prezes UOKiK chce zakazać sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa. Ma to chronić seniorów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Ale jest jeden problem.

UOKiK chce zakazu sprzedaży wyrobów medycznych na pokazach Fot. ShutterStock
  • Propozycja UOKiK: zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa
  • To sposób na pokazy handlowe, podczas których seniorom oferowane są np.: maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach
  • Polmed: większość firm, oferujących produkty dla osób starszych, sprzedaje asortyment, który nie należy do kategorii wyrobów medycznych

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa – czy to rozwiązanie przyjazne dla pacjenta? - zastanawia się Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED.

UOKiK chce chronić seniorów

Jedną z propozycji legislacyjnych Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa.

Według Urzędu, przepis będzie oznaczał skuteczniejszą ochronę konsumentów,  a przede wszystkim seniorów.

Jednak jak ocenia POLMED problem w tym, że całkowite zakazy, bez zaprojektowania szczegółowych przepisów i obejmujące tak szeroką grupę podmiotów nic w tym zakresie nie zmienią.

Większość firm, oferujących produkty dla osób starszych, sprzedaje asortyment, który nie należy do kategorii wyrobów medycznych. Prawo, które ma ochronić seniora, w konsekwencji może mu zaszkodzić.

Na pokazach urządzenia kuchenne lub kosmetyki

Propozycje zmian prawnych chroniących seniorów zostały już wpisane do harmonogramu prac legislacyjnych rządu. Wśród nich znalazły się cztery regulacje legislacyjne, w tym m.in. zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli poza sklepem lub firmą, ale przy fizycznej obecności stron.

Chodzi mianowicie o pokazy handlowe, organizowane np. w hotelach, sanatoriach czy w czasie wycieczek, podczas których oferowane są np.: maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach.

Ale pod tą kategorię kwalifikują się również wszelkiego rodzaju pokazy domowe organizowane dla klientów, w czasie których oferowane są urządzenia kuchenne czy kosmetyki.

Prezes UOKiK zapowiedział, że projekt systemowo wyeliminuje z rynku dużą część nieprawidłowości i ochroni konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami.

Polmed: zakaz bardziej zaszkodzi niż pomoże

- Wspieramy działania edukacyjne na rzecz praw konsumentów, m.in. do pełnej i rzetelnej informacji. Aprobujemy wszelkie akcje przestrzegające przed nieczystymi praktykami. Popieramy wreszcie walkę z nieuczciwymi pokazami handlowymi.

Problem w tym, że całkowite zakazy, bez zaprojektowania szczegółowych przepisów i obejmujące tak szeroką grupę podmiotów nic w tym zakresie nie zmienią.

Po prostu większość firm, o których mowa, sprzedaje produkty, które nie są wyrobami medycznymi - mówi Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Dodaje, że społeczeństwo polskie starzeje się: - Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Polska od wielu lat plasuje się w pierwszej trzydziestce krajów demograficznie starych na świecie, a to znaczy, że zapotrzebowanie na wyroby medyczne i technologie nielekowe będzie coraz większe.

Zdaniem Izby POLMED, całkowity zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa może mieć negatywne skutki właśnie w tej grupie pacjentów. A to dlatego, że specyfika wyrobów medycznych jest taka, że sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa (np. u seniora lub osoby niepełnosprawnej) jest czasem po prostu niezbędna.

UOKiK: zapraszali na bezpłatne badania, a sprzedawali materace. Jest kara

Zmowa na rynku suplementów diety. Jest decyzja prezesa UOKiK i kara ponad 1 mln zł

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum