UODO ostrzega przed fałszywymi kontrolerami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2018 14:13

W związku z doniesieniami o próbach podszywania się pod pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych instytucja ostrzega firmy i organizacje przed oszustami, którzy mogą posługiwać się podrobionymi dokumentami i podawać się za upoważnionych kontrolerów.

UODO podkreśla w swoim komunikacie, że funkcjonariusze mający przeprowadzić kontrolę u danego podmiotu uprzedzają o planowanej dacie wizyty. Ważna legitymacja urzędnika UODO musi także posiadać hologram zabezpieczający.

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział, że w najbliższym czasie będą miały miejsce kontrole. Podkreślił jednak w związku z doniesieniami o oszustwach kontrolowane podmioty powinny zachować ostrożność. UODO zaleciło też, aby podmioty kontrolowane uważnie weryfikowały tożsamość osób zgłaszających się w celu przeprowadzenia kontroli.

UODO przypomina, że kontrolowane podmioty w związku z planowanymi działaniami otrzymują pisemne zawiadomienia. W przypadku wątpliwości względem wiarygodności osoby, która okaże dokumenty upoważniające do kontroli, UODO doradza telefoniczną weryfikację tożsamości kontrolera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum