UE: technologie ratujące życie obowiązkowe we wszystkich nowych autach

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 12:43

Unia Europejska wprowadza przepisy, które oznaczają, że od 2022 roku we wszystkich nowych autach będą instalowane technologie ratujące życie. Komisja ds. rynku wewnętrznego PE przyjęła we wtorek (2 kwietnia) jednogłośnie te przepisy.

UE: technologie ratujące życie obowiązkowe we wszystkich nowych autach
FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Oznacza to, że dalsza procedura jest już formalnością. Od 2022 roku z taśm produkcyjnych zaczną zjeżdżać auta z nowymi systemami zwiększającymi bezpieczeństwo.

Nowe samochody - bez względu na markę czy cenę - będą musiały być wyposażone np. w system inteligentnego dostosowania prędkości. Ponadto auta będą wyposażone w system automatycznego awaryjnego hamowania, czujnik rozproszenia uwagi kierowcy, ostrzeżenie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, wykrywanie innych uczestników ruchu, pieszych czy rowerzystów.

Nowe auta będą wyposażone także w wejście do alkomatu. Jak zapewniają europosłowie, urządzenie nie będzie co prawda obowiązkowe, ale policja może wymagać stałego posiadania alkomatu od osób, które miały już kiedyś problem z jazdą pod wpływem alkoholu.

Statystyki wskazują, że w 2018 r. na unijnych drogach zginęło ponad 25 tys. osób, a 135 tys. zostało poważnie rannych. W Polsce w ubiegłym roku zginęło 3 tys. osób, głównie pieszych, dzieci i osób starszych. Według danych KE, dzięki tym regulacjom do 2037 roku w krajach Unii może nie być ofiar śmiertelnych wypadków.

Oficjalnie Bruksela przekonuje, że przy masowej instalacji tych systemów auta nie zdrożeją wcale, albo nieznacznie - o 70 do 100 euro. Jak będzie w rzeczywistości - przekonamy się za trzy lata.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum