×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UE: rezolucja PE wzywająca do legalizacji aborcji odesłana do komisji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 października 2013 18:58

Eurodeputowani odesłali we wtorek (22 października) do dalszych prac w komisji projekt niewiążącej rezolucji Parlamentu Europejskiego, wzywający m.in. do tego, by aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna we wszystkich krajach UE.

UE: rezolucja PE wzywająca do legalizacji aborcji odesłana do komisji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wniosek o odesłanie do komisji praw kobiet i równouprawnienia budzącego wiele emocji projektu zgłosiła przeciwna mu frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wniosek przeszedł przy poparciu 351 głosów, 319 przeciwnych i 18 wstrzymujących się.

Zdaniem polskiej europosłanki Joanny Senyszyn (SLD), która zasiada w komisji praw kobiet, projekt rezolucji w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie i tak powróci pod obrady Parlamentu Europejskiego - i to najpewniej w niezmienionej formie, bo stanowisko komisji było jednoznaczne.

- Prawica w PE łudzi się, że nie uda się ponownie poddać pod głosowanie tego raportu jeszcze w obecnej kadencji parlamentu - skomentowała Senyszyn. Jej zdaniem wniosek o odrzucenie rezolucji nie zyskałby poparcia większości, dlatego przeciwnicy projektu zastosowali wybieg z odesłaniem dokumentu do komisji.

Autorką raportu jest portugalska socjaldemokratka Edite Estrela. W dokumencie podkreślono, że "prawa seksualne i reprodukcyjne są prawami człowieka" oraz że "poszanowanie prawa kobiet do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o tym, ile, kiedy i w jakich odstępach czasu chcą mieć dzieci, jest niezbędne dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego". Wezwano też kraje UE do propagowania badań naukowych nad środkami antykoncepcyjnymi dla kobiet i mężczyzn.

Raport zaleca też, aby aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich; jednocześnie podkreśla, że nie powinna ona być promowana jako metoda planowania rodziny. Rezolucja kładzie nacisk na dostęp do antykoncepcji i obowiązkowej edukacji seksualnej odpowiednio przystosowanej do wieku i płci oraz koncentrującej się na zwalczaniu stereotypów.

- Wdrożenie propozycji z raportu nie spowoduje, że rodzić się będzie mniej dzieci. W krajach, w których przepisy są najbardziej postępowe, stopy urodzeń są najwyższe - argumentowała Estrela w trakcie poniedziałkowej (21 października) debaty nad projektem.

Wtorkowe głosowanie konserwatyści w PE uznali za sukces. - Zaproponowane sprawozdanie to jaskrawy przykład dominacji ideologii nad prawem w Parlamencie. Apele o powszechną legalizację aborcji w UE stoją w sprzeczności z traktami unijnymi. Polityczny atak na wolność sumienia lekarzy oraz prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swymi poglądami to byłaby kompromitacja Unii - oświadczył europoseł PiS Konrad Szymański.

- Do autorów tych kuriozalnych zapisów nie dociera, że międzynarodowe traktaty praw człowieka nie wymieniają aborcji czy edukacji seksualnej. Takie ideologiczne nadużycia przynoszą tylko szkodę międzynarodowemu systemowi ochrony praw człowieka - dodał.

W ocenie Marka Migalskiego (PJN) rezolucja ta "narusza prawo poszczególnych państw do decydowania o tym, jak kształtuje się ich kanon moralny i prawo, jak sobie radzą z problemem aborcji". - Państwo mówicie, że prawo do aborcji jest prawem człowieka. A co z prawem tego dziecka, które jest zabijane? - argumentował Migalski, zwracając się do autorów rezolucji.

Według projektu rezolucji PE w 21 krajach UE dopuszczalna jest aborcja na życzenie. Wielka Brytania, Finlandia i Cypr pozwalają na dużą dowolność w interpretowaniu, czy aborcja jest dopuszczalna w danym przypadku, podczas gdy w Polsce, Irlandii i Luksemburgu restrykcyjna interpretacja i ogólna niechęć lub strach przed przerywaniem ciąży sprawiają, że legalnie przeprowadzone aborcje są rzadkością - stwierdzono w dokumencie. Jedynym państwem UE bezwarunkowo zakazującym aborcji jest Malta.

W Polsce zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze