UE: pandemia pretekstem do kneblowania dziennikarzy

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 08:39

UE skrytykowała ograniczenia stosowane wobec dziennikarzy podczas epidemii koronawirusa. Także według organizacji „Reporterzy bez granic” pandemia wykorzystywana jest do kneblowania dziennikarzom ust.

Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W niedzielę (3 maja) na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy, ustanowiony w roku 1993 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jaką wielką wartością jest wolność prasy.

„Nasze obawy budzi fakt, że pandemia COVID-19 służy w niektórych krajach za pretekst ku temu, by wolność prasy ograniczać w sposób niedopuszczalny” - to cytat z przedstawionego przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella oświadczenia, wydanego w imieniu 27 państw członkowskich.

Również organizacja „Reporterzy bez granic” ostrzega przed ograniczaniem wolności słowa podczas koronakryzysu i wysuwa zarzuty pod adresem Chin. Po zaostrzeniu kar za fake newsy również na Węgrzech krytycy wyrażają zaniepokojenie, jeśli chodzi o wolność dziennikarską.

Jeśli chodzi o Europę, organizacja „Reporterzy bez granic” wskazuje Węgry, jako szczególnie negatywny przykład: Viktor Orban wprowadził z powodu koronawirusa stan wyjątkowy. Ustawy dopuszczają grożenie dziennikarzom więzieniem.

Według najnowszego raportu organizacji, sprawy dotyczące wolności prasy mają się również nie najlepiej w takich krajach Wspólnoty jak Bułgaria i Polska. Jako pozytywny przykład wymieniane są natomiast kraje skandynawskie. 

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum