UE: jest porozumienie ws. dyrektywy tytoniowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2013 12:00

Kraje UE przyjęły w środę (18 grudnia) ostateczny kompromis z Parlamentem Europejskim ws. dyrektywy tytoniowej - poinformowała litewska prezydencja. Porozumienie blokował spór o papierosy elektroniczne. Uzgodniono, że zakaz mentoli wejdzie w życie latem 2020 roku.

UE: jest porozumienie ws. dyrektywy tytoniowej
Porozumienia z PE nie poparła Polska właśnie ze względu na zakaz mentoli.

Choć papierosy elektroniczne będą dopuszczone na rynek jako konsumpcyjne produkty tytoniowe, to te kraje, które regulują je jako farmaceutyki, będą mogły czynić to dalej. Maksymalne stężenie nikotyny w e-papierosach będzie mogło wynosić 20 mg/ml. Mają być dopuszczone uzupełnialne wkłady do papierosów elektronicznych, a wielkość wkładów jednorazowych nie będzie mogła przekraczać 2 ml.

Podczas negocjacji kraje UE nalegały na obostrzenia e-papierosów. I tak, dodano, że Komisja Europejska będzie mogła zabronić określonych typów e-papierosów lub wymienialnych wkładów, jeśli w sposób uzasadniony zabronią ich co najmniej trzy kraje członkowskie.

Porozumienie przewiduje też, że ostrzeżenie zdrowotne powinny zajmować 65 proc. opakowania papierosów. Od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi poza mentolami, które zostały objęte 4-letnim okresem przejściowym. W ich przypadku zakaz wejdzie w życie latem 2020 roku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum