Tylko w tych sytuacjach przyjmą na SOR. Eksperci przypominają: to nie przychodnia

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia29 sierpnia 2022 22:00

Kto i w jakiej sytuacji może zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). O najważniejszych zasadach przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. - Każdy pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego jeśli zagrożone jest jego zdrowie lub życie - podkreśla. Jednocześnie zastrzega, że SOR to nie przychodnia.

Tylko w tych sytuacjach przyjmą na SOR. Eksperci przypominają: to nie przychodnia
Pacjent w szpitalnym oddziale ratunkowym. RPP przypomina o najważniejszych zasadach. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że na SOR powinny zgłaszać się tylko osoby w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia
  • - Stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia - wyjaśnia RPP
  • Podmiot leczniczy, który posiada SOR, nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie wymagającej natychmiastowej pomocy medycznej

Jak działa SOR? Nie każdy pacjent może zostać tu przyjęty

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że na SOR powinni zgłaszać się tylko pacjenci w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. 

- Stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia - dodaje RPP. 

Takim właśnie objawem jest m.in. napad drgawek, nagły silny ból brzucha, uraz czy krwawienie z przewodu pokarmowego.

- Ocena, czy w danej sytuacji u pacjenta wystąpił stan nagły, należy wyłącznie do lekarza udzielającego świadczenia zdrowotnego - kontynuuje Rzecznik Praw Pacjenta. 

Warto też pamiętać, że wizyta na SOR nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej.

SOR nie może odmówić udzielenia świadczenia 

Udzielanie świadczeń zdrowotnych na SOR polega na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Po zdiagnozowaniu pacjenta oraz ustabilizowaniu jego funkcji życiowych jest on wypisywany lub – jeśli wymaga dalszego leczenia – przekazywany do oddziału, który zajmuje się leczeniem danej jednostki chorobowej - wskazuje RPP w komunikacie udostępnionym na stronie internetowej. 

Jeśli natomiast jest konieczne leczenia pacjenta w innej specjalistycznej placówce medycznej, SOR powinien zapewnić mu transport sanitarny do tego miejsca. 

Przypomnijmy, że podmiot leczniczy, który posiada SOR, nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie wymagającej natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum