Tychy: lekarze wygrali ze szpitalem w sądzie pracy

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 16:56

Jak poinformował na swojej stronie internetowej OZZL, Sąd Pracy w Tychach ogłosił wyrok w pierwszej (z kilkunastu) spraw wniesionych przez lekarzy WSS nr 1 w Tychach przeciwko pracodawcy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Tychy: lekarze wygrali ze szpitalem w sądzie pracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W marcu i kwietniu br. kilkunastu lekarzy szpitala otrzymało wypowiedzenia zmieniające, obniżające ich wynagrodzenie zasadnicze. Zdecydowana większość tych lekarzy, członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, złożyła pozwy do Sądu Pracy m.in. o uznanie tych wypowiedzeń za bezskuteczne.

W toku postępowania sądowego przesłuchani byli m.in. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr1 Andrzej Drybański, ordynator jednego z oddziałów oraz liczni lekarze.

Sąd postanowił:
- przywrócić lekarzy do pracy na dotychczasowych warunkach
- zobowiązać dyrektora szpitala do pokrycia kosztów postępowania sądowego
- zobowiązać dyrektora szpitala do pokrycia kosztów zastępstwa procesowego lekarzy.

Jak czytamy w komunikacie OZZL, w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Sądu Pracy stwierdziła, że trudna sytuacja finansowa nie może usprawiedliwiać dyskryminowania pracowników-lekarzy szpitala, że doszło do licznych naruszeń prawa i że główną przyczyną takiego wyroku jest brak jakichkolwiek kryteriów przy doborze pracowników-lekarzy do wypowiedzenia. Stwierdziła, że pracodawca zobowiązany jest wyrównać lekarzom wszelkie straty wynikłe ze złożonego wypowiedzenia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum