Tychy: łapówki były stałym źródłem dochodu lekarki?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2016 11:49

Prawie tysiąc zarzutów dotyczących przyjmowania łapówek w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich usłyszała lekarka z Tychów (Śląskie). Według śledczych, z korzyści majątkowych wręczanych przez pacjentów kobieta uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

Śledczy uznali, że lekarka uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, za co może grozić do 10 lat więzienia. Fot. Archiwum

Lekarka, która wkrótce stanie przed sądem przyznała się do winy - podała w środę (27 stycznia) śląska policja. Za wystawiane zdrowym osobom zaświadczeń o rzekomej chorobie przyjmowała od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Proceder wykryli tyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Przez prawie dwa lata przesłuchali kilkaset osób oraz przeanalizowali tysiące kart zabezpieczonej w śledztwie dokumentacji medycznej.

Według ustaleń postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach nieuczciwa praktyka trwała od 2010 do 2013 roku. 52-letnia lekarka przyjmowała pacjentów w jednym z tyskich gabinetów. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie jej dokładnie 993 zarzutów korupcyjnych.

Prowadzący śledztwo uznali, że 52-latka uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, za co może grozić do 10 lat więzienia. Kobieta przyznała się do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Jak powiedziała Marta Zawada-Dybek, rzecznik katowickiej prokuratury, ponieważ podejrzana współpracowała z organami ścigania prokurator uznał, że może skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary. Uzgodniona z prokuratorem kara to 5 tys. zł grzywny i przepadek korzyści z przestępstwa.

W śledztwie 30 zarzutów - dotyczących pomocnictwa w poświadczaniu nieprawdy w dokumentacji medycznej - usłyszała także recepcjonistka z gabinetu lekarki. Także ona przyznała się do winy i może skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary. Wnioski w tej sprawie musi jeszcze zaakceptować sąd.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum