Jakie dane pracodawca zobaczy na zwolnieniu lekarskim? Część można zastrzec, innych nie

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia10 grudnia 2022 18:30

Zwolnienie lekarskie. Informacje dotyczące stanu zdrowia pracownika są danymi wrażliwymi, więc podlegają szczególnej ochronie. Co z kodem choroby umieszczanym na L4? Na wniosek chorego pewne informacje można zastrzec, innych nie.

Jakie dane pracodawca zobaczy na zwolnieniu lekarskim? Część można zastrzec, innych nie
Co pracodawca widzi na L4? Pewne informacje można łatwo zastrzec Fot. AdobeStock
  • Przepisy prawne regulują rodzaj informacji, jakie mogą być umieszczone na zaświadczeniu lekarskim pracownika wystawianym w związku z czasową niezdolnością do pracy z powodu choroby albo pobytu w szpitalu – przypomina prawo.pl
  • Chodzi o zwolnienia lekarskie, czyli popularne "L4". Na zaświadczeniu  (obecnie w formie elektronicznej) lekarz umieszcza stosowny kod literowy od A do E oznaczający konkretną chorobę i przyczynę nieobecności w pracy
  • Co ważne, na wniosek pracownika lekarz może nie umieszczać danych o oznaczeniu B (niezdolność spowodowana stanem ciąży) oraz D (niezdolność do pracy z powodu gruźlicy)
  • Jednak pracownik nie ma wpływu na zachowanie tajemnicy o swoim stanie zdrowia, jeśli rozpoznanie dotyczy choroby zakaźnej (kod E) oraz choroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu (kod C)

Zwolnienie lekarskie. Kod literowy na zaświadczeniu lekarskim

Na zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby czy też pobytu w szpitalu, lekarz podaje stosowny kod literowy, który oznacza przyczynę wystawienia zwolnienia e-ZLA.

Przepisy w tej sprawie regulują rodzaj informacji, jaka może być uwzględniona na zaświadczeniu lekarskim - mówi o tym art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zwolnienie lekarskie. Kody literowe i ich znaczenie:

  • Kod A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyn niezdolności do pracy przed przerwą;
  • Kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • Kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • Kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • Kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Co jednak bardzo ważne informacja o L4, która trafia do naszego pracodawcy, nie może zawierać danych szczegółów dotyczących zwolnień, m.in. numeru statystycznego choroby.

Kod B i D można na wniosek pacjenta zastrzec. Natomiast kody E i C znajdą się na L4

Jak wyjaśnia portal prawo.pl, na pisemny wniosek pacjent może zażądać od lekarza nieumieszczania danych na zaświadczeniu o kodzie B (niezdolność wynikająca z ciąży) oraz kodzie D (gruźlica).

Jednak pracownik nie ma wpływu na zachowanie tajemnicy o swoim stanie zdrowia, jeśli rozpoznanie dotyczy choroby zakaźnej (kod E) oraz choroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu (kod C).

Jeśli niezdolność do pracy powstała z tych przyczyn, lekarz ma obowiązek umieszczenia tej informacji na zaświadczeniu lekarskim – podaje prawo.pl.

Oprócz tego, lekarz ma obowiązek umieścić na zaświadczeniu lekarskim informację o powstaniu niezdolności do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni spowodowanej tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą (kod A), na co wskazuje portal.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum