Tuchola: samorząd odkupił budynek szpitala od elżbietanek

Autor: AS/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2008 13:19

Starostwo Powiatowe w Tucholi, który jest większościowym właścicielem sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy w Tucholi wypuszcza obligacje. Mają ułatwić spłatę kredytu, zaciągniętego na wykupienie od sióstr elżbietanek budynku szpitala powiatowego.

Koszt zakupu opiewa łącznie na sumę 4,3 mln zł. Za taką kwotę elżbietanki sprzedają powiatowi budynek szpitala, który był dotąd ich własnością.

3 mln zł Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety Prowincja Toruńska z siedzibą w Toruniu otrzyma od Powiatu Tucholskiego w gotówce, natomiast 1,3 mln zł będzie przekazane w formie nieruchomość położonej w Tucholi.

Powiat stał się szcześliwym posiadaczem aktu notarialnego, poświadczającego własność.

Do niedawna budynek był jedynie dzierżawiony, co jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Sobczak z Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Tucholi, utrudniało inwestowanie.

Spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości szpitalnych mają zapewnić obligacje, które wyemituje Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.

Tucholski Szpital powstał w budynkach klasztornych sióstr elżbietanek, które pod koniec XIX wieku zainicjowały w tym mieście opiekę medyczną. W spółkę prawa handlowego został przekształcony ponad 6 lat temu.  Głównym udziałowcem został Powiat Tucholski, ktory ma obecnie 86 proc, kilka procent pracownicy szpitala, reszta należy do gmin powiatu tucholskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum