×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trzeba złożyć ważny dokument w ZUS. Czas do 31 marca

Autor: oprac. KK • Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych18 marca 2023 20:00

Tylko do 31 marca 2023 jest czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok.

Trzeba złożyć ważny dokument w ZUS. Czas do 31 marca
Tylko do 31 marca 2023 jest czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA Fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Trzeba złożyć ważny dokument w ZUS. Czas do 31 marca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 31 marca 2023 roku upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA.

ZUS ZSWA to dokument, który jest zgłoszeniem lub korektą danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok.

- Zgłoszenie ZUS ZSWA powinni przekazać płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych - wyjaśnia ZUS w komunikacie. 

Czym jest dokument ZUS ZSWA?

Formularz ZUS ZSWA - jak wskazują przedstawiciele ZUS - jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Taki dokument muszą przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji takich pracowników i opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana.

Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy.

Komunikat ZUS i poradnik, jak wypełnić dokumenty: Informacja dla płatników składek, którzy mają obowiązek złożenia zgłoszenia ZUS ZSWADowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum