Trynkiewicz chce chemicznej kastracji

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2014 08:57

Mariusz Trynkiewicz, morderca 4 chłopców, który we wtorek (11 lutego) wyjdzie na wolność, godzi się na tzw. chemiczną kastrację i deklaruje, że podda się zaleconym przez sąd i specjalistów terapiom - ustaliła Gazeta Wyborcza.

Tak wynika ze wszystkich opinii z zakresu psychiatrii, psychologii i seksuologii, które mają pomóc Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie zbadać wniosek szefa rzeszowskiego więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę niebezpieczną. Ale opinie biegłych są rozbieżne, jak duże zagrożenie stwarza Trynkiewicz - seksuologiczna mówi, że jest potencjalnie niebezpieczny w stopniu "wysokim", a psychiatryczna - "bardzo wysokim" - ujawnia GW.

Prof. Zygmunt Zdrojewicz z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dolnośląski konsultant w dziedzinie seksuologii w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl przyznał, że wszystkie osoby oskarżone o pedofilię powinny dożywotnio znajdować się pod ścisłą kontrolą państwa.

Powód? - Chociaż teoretycznie możliwe jest wyleczenie takiej osoby z zaburzeń, które popychają ją do seksualnego wykorzystywania dzieci, to w praktyce do tej pory nie było jeszcze takiego przypadku - podkreślał profesor.

Jak wyjaśniał ekspert, obecnie dzięki psychoterapii można jedynie pomóc pacjentowi panować nad swoim popędem, nawet
leczenia pedofilów środkami na obniżenie potencji nie działa na wszystkich. Metoda ta u niektórych czasowo może zahamować popęd, ale nie wyleczyć z pedofilii.

Ryzyko, że po wyjściu z więzienia pedofil nadal będzie krzywdził dzieci jest bardzo wysokie. Dlatego np. w Szwajcarii wszystkie osoby skazane za takie przestępstwa kierowane są do półotwartego ośrodka, gdzie pozostają pod ścisłą obserwacją.

 

Czytaj też: Leczenie przestepcow z zaburzen seksualnych, czemu to nam nie wychodzi ?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum