Trybunał zrzucił z samorządów ciężar spłaty długów szpitali? Nie tak prędko

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 05:55

Przekazywanie środków na bieżące funkcjonowanie szpitali i pokrywanie ich strat finansowych nie powinno być naszym zadaniem. Wyręczamy w tym państwo - przekonują samorządowcy. W zasadzie ich argumentację podzielił Trybunał Konstytucyjny. Mimo to Ministerstwo Zdrowia chce utrzymać odpowiedzialność samorządów nad podległymi im szpitalami i wzmacniać nadzór właścicielski.

Trybunał zrzucił z samorządów ciężar spłaty długów szpitali? Nie tak prędko
Czy zakwestionowany przepis zostanie zmieniony w taki sposób, iż odpowiedzialność za finanse szpitale nadal będzie spoczywała na samorządach? Fot. archiwum

Wydawało się, że doszło do rewolucyjnego rozstrzygnięcia. Trybunał stwierdził w wyroku z 20 listopada br., że art. 59 ustawy o działalność leczniczej z 2011 roku jest częściowo niezgodny z konstytucją. Przypomnijmy: zgodnie z tym przepisem SPZOZ pokrywa we własnym zakresie stratę netto zakładów, a jeśli tego nie uczyni, podmiot tworzący jest zobowiązany pokryć tę stratę albo - jeśli nie może być pokryta - podjąć uchwałę o likwidacji zakładu.

Wnioskujący do TK marszałek województwa mazowieckiego argumentował, że wiele SP ZOZ-ów generuje stratę a samorząd nie jest w stanie pokryć ich straty, ale "powodowany poczuciem odpowiedzialności za realizację zadania publicznego" nie decyduje się na ich likwidację.

Sędziowie wskazali, że jednostki samorządu powinny otrzymywać z budżetu centralnego adekwatne środki do realizacji zadania zleconego, jakim jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ich zdaniem powszechnie występujące zadłużenie szpitali nie wynika tylko ze złego zarządzania czy niegospodarności tych placówek, ale ma charakter systemowy.

Szansa na zmiany?
- Ten wyrok pokazuje, że system jest źle skonstruowany, jeśli samorządy mają być odpowiedzialne za coś na co nie mają większego wpływu. Zasady gry określa minister zdrowia decydując o poziomie wyposażenia, następnie systemie finansowania świadczeń czy wreszcie wydatków na fundusz płac w szpitalach - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

Zwraca przy tym uwagę, że obecne przepisy zobowiązują do pokrywania  strat netto szpitali lub podjęcia decyzji likwidacyjnej, co w zasadzie sprowadza się do tego, że jeżeli samorząd jest bogaty i wydolny finansowo, to będzie „dopełniał kasę” podległej sobie jednostki, a samorząd mniej zasobny będzie zmuszony zamknąć placówkę.

- Dlatego cieszę się z tego, że ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego daje szansę na wprowadzenie sprawiedliwości w polskim systemie, bo nie można nakładać na samorządy nowych zadań bez wskazania źródła finansowania - komentuje wicemarszałek.

Mamy trochę czasu na przystosowanie się i znalezienie właściwych rozwiązań, bo trybunał dał 18 miesięcy na zmianę niekonstytucyjnych przepisów, ale zdaniem specjalistów trzeba jak najszybciej zaproponować rozsądne zmiany w finansowaniu świadczeń, nakładach itd. Czy jest na to szansa? I jak się na kwestię wyroku TK zapatruje ministerstwo?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum