Trybunał Sprawiedliwości UE: nie będzie można importować tańszych leków?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 12 października 2011 10:23

Rzecznik generalny Niilo Jääskinen sporządził na zlecenie luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości opinię prawną, w której rekomenduje sędziom TS, by nakazali Polsce ograniczenie importu tańszych leków tylko do przypadków uzasadnionych szczególnymi, zdrowotnymi potrzebami pacjenta.

Trybunał Sprawiedliwości UE: nie będzie można importować tańszych leków?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trybunał Sprawiedliwości nie jest związany opiniami rzeczników, ale jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, niemal zawsze treść wyroków pokrywa się z treścią opinii rzeczników.

Opinia rzecznika generalnego w sprawie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce (C-185/10) nie jest korzystna dla Polski. Dziennik Gazeta Prawna przewiduje, że skończy się legalny import tańszych leków, jeżeli w Polsce będą dostępne produkty, na które producent lub importer uzyskał pozwolenie.

Będzie można nadal sprowadzać lekarstwa, ale tylko wtedy, gdy okaże się, że pacjent cierpi na rzadką chorobę, a na polskim rynku nie ma potrzebnych mu lekarstw, które uzyskały pozwolenie.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za łamanie prawa wspólnotowego (dyrektywa 2001/83/WE) w zakresie importu leków. KE wskazuje, że polskie Prawo farmaceutyczne dopuszcza, z powodów finansowych, możliwość importu leków niezarejestrowanych - nawet jeśli na rynku są ich zarejestrowane odpowiedniki. Prawnicy nazwali to zjawisko ”importem cenowym“ - czymś pomiędzy importem docelowym i równoległym.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum