Trudniej o legalną aborcję, bo lekarze obawiają się zwolnień?

Autor: onet.pl, polityka.pl/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 12:12

Z danych zgromadzonych przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że sytuacja dotycząca możliwości wykonania legalnej aborcji jest w Polsce coraz trudniejsza.

Trudniej o legalną aborcję, bo lekarze obawiają się zwolnień?
ekarze potrafią odmówić wykonania zabiegu nawet jeśli spełnione są wszystkie procedury Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia dyrektor organizacji Krystyna Kacpura, prawo pozwalające na aborcję w przypadku wad płodu jest na dobrą sprawę martwe. Lekarze potrafią odmówić wykonania zabiegu nawet jeśli spełnione są wszystkie procedury.

Zdaniem szefowej Federacji problem z wykonaniem terminacji ciąży nie dotyczy już tylko wschodnich rejonów kraju. Pacjentki, które do tej pory szukały pomocy w szpitalach w dużych miastach, są odsyłane z kwitkiem, bo lekarze obawiają się zwolnień.

Krystyna Kacpura zaznacza, że brakuje też spójnych procedur, a w każdym szpitalu obowiązują inne zasady. "W jednym może być wymagana rozmowa z psychologiem, w innym musi się zebrać konsylium lekarskie, a w jeszcze kolejnym potrzebny jest podpis męża czy partnera, co zakrawa na kompletny absurd" - czytamy w onet.pl.

Ekspertka wskazuje, że lekarze "chowają się za klauzulą sumienia".

Jak z kolei informuje polityka.pl, Federacja rozesłała do dyrektorów warszawskich szpitali oficjalny list. W dokumencie działaczki pytają m.in. o to, ile zabiegów przerywania ciąży na mocy ustawy z 1993 r. przeprowadza się w lecznicach. Jeśli nie przeprowadza się ich wcale - dopytują, dlaczego. Następnym krokiem będzie rozesłanie takich samych pism do szpitali w innych miastach.

Dane Federacja zamierza przekazać do NFZ. "NFZ oficjalnie zapowiadał, że będzie nakładał kary na szpitale, które odmawiają dostępu do legalnej aborcji. Zgodnie z prawem lekarz, który powołuje się na klauzulę sumienia, zobowiązany jest do wskazania innego podmiotu, w którym pacjentka może dokonać zabiegu" - czytamy w Polityce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum