×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Treść projektu ustawy przywracającej staże lekarskie

Autor: RCL/Rynek Zdrowia17 lutego 2016 08:52

Ministerstwo Zdrowia na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowało skierowany do konsultacji projekt przywrócenia lekarskiego stażu podyplomowego.

Treść projektu ustawy przywracającej staże lekarskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt będzie wprowadzany w ramach zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw ma na celu przywrócenie stażu podyplomowego jako niezbędnego etapu w rozwoju zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów umożliwiającego praktyczną naukę zawodu w ujednoliconych ramach prawnych i organizacyjnych oraz harmonizację praktycznego nauczania realizowanego przez studentów 6 roku kierunku lekarskiego i studentów 5 roku kierunku lekarsko-dentystycznego.

Wprowadzona w 2011 r. zmiana systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów polegała m.in. na likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów z jednoczesnym wprowadzeniem dwusemestralnego praktycznego nauczania w dziedzinach klinicznych na  6 roku studiów na kierunku lekarskim oraz dwusemestralnego praktycznego nauczania na  5 roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Jednakże, zgodnie z postulatami wielu środowisk, w tym rektorów uczelni realizujących kształcenie na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, Naczelnej Rady Lekarskiej, zachodzi konieczność zwiększenia czasu kształcenia przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów przeznaczonego w szczególności na nabycie umiejętności praktycznych w zakresie pracy klinicznej w podmiotach leczniczych, co będzie miało korzystny wpływ na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy. W związku z powyższym, zasadnym jest przywrócenie stażu podyplomowego, jako jednego z istotnych elementów procesu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. 

Treść projektu: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze