MS/Rynek Zdrowia | 02-04-2020 15:53

Transport w dobie koronawirusa: samochodem osobowym pojedziesz w pełnym składzie

- Zgodnie z nowymi ograniczenia wprowadzonymi przez rząd w związku z koronawirusem, także w pojazdach 9+ obowiązuje limit pasażerów. Zmiany wchodzące w życie w czwartek (2 kwietnia) nie obejmują samochodów osobowych.

Ograniczenia nie dotyczą samochodów osobowych. Fot. Flickr/Artur Nowacki (CC BY-SA 2.0)

Zasada "tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe" obowiązuje już w zbiorowym transporcie publicznym. Od 25 marca w autobusie, w tramwaju i metrze tylko połowa miejsc może być zajętych, najlepiej żeby było to co drugie miejsce siedzące.

Teraz decydenci podejmując kolejne kroki w walce z epidemią. Zdecydowali, że wspomniany wymóg zostanie rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transportu niepublicznego - np. dowożących osoby do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Dla przykładu w busie, który ma 20 miejsc, może jechać jednorazowo maksymalnie 10 osób.

Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych publikuje ikonki graficzne, które mają rozwiać wątpliwości.

Co ważne, ograniczenia nie dotyczą samochodów osobowych. W tych pojazdach - pomimo tego, że nawet na spacerze nie można iść obok własnego dziecka (powyżej 13. roku życia) i należy wtedy zachować odległość 2 metrów - można jeździć w pełnym składzie.