Toruń: zakażona koronawirusem 38-latka aresztowana za złamanie zasad kwarantanny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 13:51

Zakażona koronawirusem 38-letnia mieszkanka Torunia trafiła do aresztu na dwa miesiąca za złamanie zasad kwarantanny. Kobieta pomimo pozytywnego wyniku testu poszła na zakupy. Teraz grozi jej do 8 lat więzienia.

Toruński sąd podjął decyzję o aresztowaniu kobiety na najbliższe dwa miesiące Fot. Archiwum

- Sąd aresztował 38-letnią toruniankę, która, wiedząc o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, złamała warunki kwarantanny i wyszła na zakupy. Efektem skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania jest poddanie kwarantannie osób, z którymi miała kontakt oraz ich rodzin. Kobieta najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie - poinformował we wtorek mł. asp. Wojciech Chrostowski z toruńskiej Komendy Miejskiej Policji.

Złamanie zasad kwarantanny wyszło na jaw, gdy dzielnicowy komisariatu Toruń-Śródmieście wraz z funkcjonariuszem Żandarmerii Wojskowej prowadzili kontrolę osób poddanych kwarantannie. Pojawili się przed domem kobiety i próbowali skontaktować się z nią telefonicznie, ale bez skutku. Udało się im ustalić, że kobieta była widziana, jak wychodzi z budynku.

Gdy funkcjonariusze udali się do radiowozu, aby zameldować o tym przełożonym, 38-latka zjawiła się przed wejściem do budynku. Tłumaczyła, że poszła tylko do apteki kupić niezbędne leki. W trakcie weryfikacji wyjaśnień ustalono, że kobieta odwiedziła dwa sklepy spożywcze. Potwierdziły to nagrania z monitoringu.

38-latka trafiła do policyjnego aresztu, a o sprawie została powiadomiona Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna.

- Wczoraj późnym popołudniem toruński sąd podjął decyzję o jej aresztowaniu na najbliższe dwa miesiące. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób przez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej może grozić nawet do 8 lat więzienia - poinformował we wtorek mł. asp. Chrostowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum