Toruń: pozazdrościli Małopolsce i też chcą mieć rzecznika swoich praw

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 19:43

Różnym sprawom dotyczącym lekarzy często towarzyszy medialna nagonka. Często lekarz ponosi śmierć cywilną. I niewiele z tego wynika, że po kilku latach sąd oczyszcza go z zarzutów twierdzi dr Maciej Czerwiński, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu.

Toruń: pozazdrościli Małopolsce i też chcą mieć rzecznika swoich praw
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jako pierwsza w Polsce rzecznika praw lekarza powołała Małopolska Izba Lekarska. Lekarze z Torunia także chcą powołać także swojego rzecznika, na październikowym zebraniu Izby.

– Lekarze nie są szanowani. Na porządku dziennym jest obrażanie nas przez pacjentów. Nieraz lekarz jest bity i wyzywany, padają pod jego adresem pogróżki. Nasza godność jest nieustannie szargana. Ostatnio w Toruniu lekarz został pobity przez pijanych pacjentów oddziału psychiatrycznego – twierdzi dr Czerwiński.

Toruński rzecznik ma wspierać lekarzy, występować w ich imieniu do sądów, do prokuratury. W mieście było kilka przypadków, kiedy śmierć cywilna lekarza, posądzonego niesłusznie, prowadziła do samobójstw. Zdaniem dr. Czerwińskiego, rzecznik jest właśnie potrzebny do załatwiania różnych procedur, do trzymania ręki na pulsie, żeby toczyły się w miarę sprawnie.

– Nie chcemy budować wrogości wobec CBA, CBŚ czy jakichkolwiek innych służb. Wierzymy, że są to organy służące państwu i przestrzeganiu prawa. Niemniej, jeśli pojawią się w ich działaniach nieprawidłowości, będziemy interweniować. Nagonka na jednego lekarza powoduje napiętnowanie i spadek zaufania pacjentów do całego środowiska. A bez zaufania nie damy rady leczyć ludzi...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum