Toruń: naruszyła zasady kwarantanny, została skazana

Autor: oprac. KM • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia10 maja 2021 17:50

Mieszkanka Torunia zakażona COVID wyszła z domu podczas kwarantanny. Zapłaci zadośćuczynienie, czeka ją także dozór kuratora.

Toruń: naruszyła zasady kwarantanny, została skazana
Narażenie innych na utratę zdrowia i życia może skutkować pozbawieniem wolności nawet na okres 8 lat. Fot. Shutterstock
  • Sąd Okręgowy w Toruniu skazał 38-letnią Karolinę L. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok
  • L. była zakażona koronawirusem, jednak jej stan nie był ciężki i odbywała domową izolację. Dwukrotnie wyszła wówczas z domu
  • Nieprawdą jest, że dokonywała tylko takich czynności, które były całkowicie niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania i do przeżycia - tłumaczyła sędzia Hanna Konrad

Karolina L. mimo pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa opuszczała dom celem zrobienia zakupów. Sąd postanowił skazać ją na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i nakazał wypłatę zadośćuczynienia w łącznej kwocie 1800 zł 12 osobom.

Wizyty w sklepach podczas izolacji - niebezpieczne dla wielu osób

Sąd uznał winę kobiety i stwierdził, że sprowadziła niebezpieczeństwo dla wielu osób poprzez wizyty w sklepach i aptece.

Sędzia Hanna Konrad argumentowała, że zachowanie kobiety "polegające na dwukrotnym pójściu, mówiąc kolokwialnie - "między ludzi", kiedy była ona z pewnością zakażona koronawirusem i o tym doskonale wiedziała" i w "w wiele różnych miejsc zamkniętych" stanowiło zagrożenie epidemiologiczne dla spotkanych osób.

Kobiecie groziło 8 lat więzienia. Przebywała w areszcie od maja do września ubiegłego roku. Po uchyleniu aresztu wobec kobiety zastosowano dozór policyjny. Oskarżona chciała poddać się karze - nie osiągnięto jednak porozumienia w tej sprawie, co doprowadziło do procesu karnego.

Karolina L. przyznała, że leczy się z powodu depresji, a wyjścia po zakupy spożywcze i leki były niezbędne, ponieważ nie miała nikogo, kto mógłby zrobić to w jej imieniu.

To nie pierwsza taka sytuacja

Kilka miesięcy wcześniej w Częstochowie miała miejsce rozprawa 66-letniej kobiety, która również naruszyła zasady kwarantanny i udała się po zakupy. Inna sprawa dotyczyła zakażonej koronawirusem kobiety, którą we wrześniu 2020 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata i grzywnę w wymiarze 125 stawek dziennych po 10 zł każda. Kobieta również wyszła po zakupy.

Za narażenie na utratę życia lub zdrowia innych osób przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum