Toruń: lekarz zapłaci grzywnę, proces o zaniedbania przy porodzie umorzony

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2014 17:18

Sąd w Toruniu w procesie o zaniedbania przy zakończonym śmiercią dziecka porodzie, nakazał lekarzowi Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu zapłacić ok. 20 tys. zł, grzywny. Ginekolog tym samym uniknął wyroku skazującego - informuje Gazeta Wyborcza.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata próby. Kluczowe dla takiego wyroku okazały się dwa fakty. Pierwszy: choć prokuratura wytoczyła proces tylko Aleksandrowi S., sąd ustalił, że podczas porodu swoje obowiązki zaniedbał praktycznie cały personel dyżurujący wtedy na oddziale.

Kobieta zgłosiła się do szpitala po południu 4 czerwca 2011 r., gdy odeszły jej wody. Miała urodzić drugie dziecko - pierwsze wydała siłami natury, zaś ciąża nie miała powikłań. Mimo to przed północą jej synek zmarł, zanim przyszedł na świat, na skutek niedotlenienia. Jego przyczyną były zaburzenia przepływu krwi między chłopcem a matką - nie wiadomo natomiast, co je wywołało.

Lekarz, gdy przyjmował 29-latkę do lecznicy nie skierował jej wtedy na USG Dopplera, chociaż z dokumentacji medycznej wynikało, że lekarz prowadzący ciążę w jej ostatniej fazie go nie wykonał, mimo że powinien. Nie zlecił też KTG, które pozwala ocenić, w jakim stanie jest dziecko.

Aleksander S. wskazał, że nie zrobił tego również lekarz nadzorujący oddział, gdy doglądał ciężarną kwadrans później. - Zarówno usg Dopplera, jak i KTG mogły, ale nie musiały wykryć, że jest problem z przepływem krwi pępowinowej. Żadne z tych badań nie dawałoby takiej gwarancji - uznał sąd.

Dlatego ginekolog nie odpowiadał za śmierć chłopca, lecz tylko za narażenie jego życia. 

Więcej:  www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum