Toruń: dojdzie do precedensowego procesu lekarza psychiatry

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2009 10:17

Sąd Najwyższy postanowił, przychylając się do wniosku toruńskich sędziów, że proces Macieja Cz., szefa toruńskiej Okręgowej Rady Lekarskiej odbędzie się w Poznaniu. Uzasadnieniem takiej decyzji są związki oskarżonego z osobami zajmującymi stanowiska sędziowskie w toruńskim sądzie.

Toruń: dojdzie do precedensowego procesu lekarza psychiatry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sędziami w Toruniu są szwagierka oraz bratanek oskarżonego. Nie bez znaczenia dla decyzji SN był też fakt, że Cz. występował przed tutejszymi sądami, jako biegły - podaje Gazeta Wyborcza.

Maciej Cz. jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków ordynatora na oddziale męskim szpitala psychiatrycznego w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, którym kierował przez 29 lat do listopada ubiegłego roku. Zarzuca mu się zaniedbania w opiece nad chorym psychicznie 21-latkiem. Prokuratura utrzymuje, że właśnie z powodu zaniebań w szpitalu w lipcu 2007 r. mężczyzna uciekł z lecznicy, a potem rzucił się z nożem na matkę z dzieckiem, spacerującą w lasku na Wrzosach.

Kobieta doznała ciężkich obrażeń i musiała przejść kilka operacji. Biegli orzekli, że napastnik był niepoczytalny - znajdował się w ciężkiej psychozie, miał omamy, które wzbudzały w nim poczucie odpowiedzialności za zamachy terrorystyczne na świecie i uroił sobie, że musi spotkać go kara. Dlatego wymyślił, że jak zabije kobietę z dzieckiem, na pewno ją poniesie. Diagnoza Macieja Cz. Była jednak inna - stwierdził, że 21-latek jest tylko uzależniony od narkotyków i nie wymaga całodobowego nadzoru. Zezwolił mu na udział w zajęciach na wolnym powietrzu, z których ten uciekł.

Podczas śledztwa psychiatra nie przyznał się do winy. Grozi mu do 3 lat więzienia. Sąd w Poznaniu nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum