Tomaszów Lubelski: szpital chce pozwać lekarza

Autor: Kronika Tygodnia/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2018 08:40

Sąd prawomocnie stwierdził odpowiedzialność szpitala w Tomaszowie Lubelskim za błąd podczas operacji pacjentki i naruszenie jej praw. Zasądził od lecznicy 100 tys. zł zadośćuczynienia z odsetkami. W operacji brał udział student, syn ordynatora. Szpital chce wystąpić teraz o zwrot tej kwoty od byłego ordynatora.

Tomaszów Lubelski: szpital chce pozwać lekarza
Sąd Okręgowy w Zamościu, a potem Sąd Apelacyjny w Lublinie uznały, że w procesie leczenia doszło do błędu medycznego oraz naruszenia praw pacjenta. Fot. Archiwum

W 2013 roku 86-letnia kobieta trafiła do szpitala w Tomaszowie Lubelskim z powodu złamania lewej kości biodra. Po operacji nie odzyskała sprawności. Winą za szkodę obwiniła chirurga - ordynatora oddziału, który przeprowadził operację - przypomina Kronika Tygodnia.

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu domagała się od SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę oraz za naruszenie jej praw pacjenta. Okazało się bowiem, że w operacji uczestniczyła osoba nieuprawniona, syn ówczesnego ordynatora oddziału chirurgii, który przeprowadził operację. Syn był studentem pierwszego roku fizjoterapii i za zgodą ojca czynnie uczestniczył nie tylko w tej operacji, ale trzymał haki, szył skórę, zakładał cewnik.

Sąd Okręgowy w Zamościu, a potem Sąd Apelacyjny w Lublinie uznały, że w procesie leczenia doszło do błędu medycznego (wprowadzono materiał zespalający niezgodnie z zasadami stabilizacji odłamów kostnych) oraz naruszenia praw pacjenta, bo już sama obecność osoby nieuprawnionej na sali operacyjnej podczas zabiegu narusza godność operowanej.

Więcej: www.kronikatygodnia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum