×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

To ostatnia szansa, żeby odliczyć składkę zdrowotną. Można odzyskać do 4 tys. zł

Autor: oprac. JKB • Źródło: money.pl, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia12 lutego 2022 19:02

Podatek i składka zdrowotna 2022. W tegorocznym zeznaniu podatkowym za zeszły rok po raz ostatni można obniżyć podatek o składkę zdrowotną. Jak podaje money.pl powołując się na "Rzeczpospolitą", przedsiębiorcy, którzy zapłacili w grudniu dwa razy, mogą odliczyć od podatku 13 składek.

To ostatnia szansa, żeby odliczyć składkę zdrowotną. Można odzyskać do 4 tys. zł
To ostatnia szansa, żeby odliczyć składkę zdrowotną. Można odzyskać do 4 tys. zł Fot. AdobeStock
  • Od stycznia 2022 roku funkcjonują nowe przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu, w tym nowa składka zdrowotna. Zmiany wciąż wywołują wiele pytań i wątpliwości 
  • Polski Ład zlikwidował ulgę na składkę zdrowotną, ale w rozliczeniu za ubiegły rok nadal można z niego skorzystać – przypomina "Rzeczpospolita"
  • Jeśli przedsiębiorca wszystko płacił w terminie (na początku miesiąca), a także w prawidłowej wysokości, będzie można odliczyć nawet około 4 tys. złotych

Składka zdrowotna. Ostatnia szansa na odliczenie. Można odzyskać do 4 tys. zł

Jak podaje money.pl powołując się na "Rzeczpospolitą", choć zgodnie z Polskim Ładem została zlikwidowana składka zdrowotna, jeszcze w rozliczeniu za ubiegły rok można nadal z tej ulgi skorzystać.

Jeśli przedsiębiorca płacił wszystko w terminie, jak również w prawidłowej wysokości w zeznaniu za zeszły rok odliczy 3 928,60 zł (czyli 312,02zł + 11 x 328,78 zł).

Dodatkowo – na co zwraca uwagę dziennik – kwota może być jeszcze wyższa, jeśli w grudniu zostały zapłacone dwie składki, co znaczy normalną ratę w listopadzie oraz wcześniejszą w grudniu.

- Większość przedsiębiorców skorzystała z tej możliwości. Daje to zysk w kwocie 328,78 zł, bo gdyby składkę za grudzień zapłacili w styczniu, to zgodnie z Polskim Ładem ulgi już nie ma. Oni w zeznaniu rocznym wykażą 13 składek i odliczą 4257,38 zł (312,02 zł + 12 x 328,78 zł) – podał money.pl za wyliczeniami "Rz".

Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT mają obowiązek składania zeznań od 15 lutego do końca kwietnia.

W marcu 2022 składka zdrowotna od dochodu

Przypomnijmy, już w marcu 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy pozostali od dochodu.

Resort finansów wyjaśnił w oficjalnym komunikacie, że Sejm przyjął 9 lutego zmiany do Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które dotyczą dochodu przedsiębiorców ustalanego dla celów składki zdrowotnej.

Jak stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń, „dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT”.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum