Terlecki o noweli tzw. ustawy covidowej: Solidarna Polska raczej poprze, ale ma pewne retusze do wprowadzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 09:52

Słyszałem we wtorek na rozmowach koalicyjnych, że Solidarna Polska raczej poprze projekt noweli tzw. ustawy covidowej, tylko ma tam pewne retusze do wprowadzenia - powiedział w środę (16 września) szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Terlecki o noweli tzw. ustawy covidowej: Solidarna Polska raczej poprze, ale ma pewne retusze do wprowadzenia
Szef sejmowego klubu PiS Ryszard Terlecki: - Solidarna Polska raczej poprze projekt noweli tzw. ustawy covidowej. Fot. strona internetowa Sejmu RP

W środę Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z projektem, "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów, podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione". Według opozycji, taki zapis ma zapewnić bezkarność władzy.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki był pytany w środę w Sejmie o to, że swoje wątpliwości ws. tego projektu wyraża Solidarna Polska, koalicjant PiS, i niekoniecznie będzie to rozwiązanie popierać. - Jak wczoraj słyszałem na rozmowach koalicyjnych, to raczej poprze, tylko ma tam pewne retusze, że tak powiem, do wprowadzenia - odpowiedział polityk PiS.

Zapytany o ewentualne wątpliwości drugiego z koalicjantów PiS - Porozumienia, Terlecki odpowiedział, że również we wtorek podczas rozmów koalicyjnych takich wątpliwości nie słyszał.

Dopytywany, czy ze strony klubu PiS będą poprawki, odparł: - Zobaczymy.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta pytany w TVN24 o poparcie Solidarnej Polski dla projektu, odparł: - W przypadku tego przepisu jesteśmy raczej zdecydowanie sceptyczni.

- Mówię o brzmieniu, nie o samej propozycji kierunkowej" - dodał. Podkreślił, że rozmowy na ten temat trwają od połowy sierpnia.

Dopytywany, co w przypadku, kiedy sprawa zostanie postawiona przez PiS na "ostrzu noża", Kaleta odparł, że nie wydaje mu się, żeby doszło do takiej sytuacji. - Zawsze w takich sytuacjach, kiedy były konkretne przepisy, które budzą wewnątrz naszego obozu wątpliwości, dochodziliśmy do kompromisu i mam nadzieję, że tak będzie też tym razem - powiedział.

- Uważamy, że przepis dotyczący buforu bezpieczeństwa dla osób podejmujących ważne decyzje powinien być i od miesiąca rozmawiamy - w ramach koalicji - o poprawie tego przepisu - podkreślił. Dodał, że na ten moment decyzja Solidarnej Polski jest taka, by nie poprzeć przepisów w tym kształcie. - Wydaje mi się, że raczej (ten) przepis ulegnie zmianie - powiedział polityk.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera, projekt ma na celu uściślenie sytuacji, w których "ze względu na stan wyższej konieczności, np. nie dopełniono pewnych proceduralnych aspektów w sytuacji zagrożenia życia obywateli w Polsce". - Chcielibyśmy, aby osoby, które podejmowały bardzo trudne decyzje, jednak były też w jakiś sposób chronione w sytuacji, gdy podejmowały je w trosce o zdrowie i życie obywateli - podkreślił we wtorek Müller, pytany, czy nie jest rozważane wycofanie projektu.

PAP - Grzegorz Bruszewski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum