Teksas: nowe prawo ma zniechęcać do usuwania ciąży

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2012 16:20

Każda kobieta, która zażyczy sobie aborcji, będzie musiała uprzednio zobaczyć na ultrasonografie obraz płodu i posłuchać bicia jego serca. Takie prawo wejdzie w życie w Teksasie. Jego przeciwnicy przegrali batalię w sądach - informuje portal tvn24.pl.

Prawo uchwalono jeszcze w 2011 roku. Sprzeciwiły mu się jednak niektóre organizacje zrzeszające lekarzy i szpitale, które twierdziły, że chodzi o krok czysto ideologiczny. Sąd federalny na kilka miesięcy zawiesił wprowadzenie prawa w życie. Sąd Apelacyjny jednak odrzucił to rozstrzygnięcie pod koniec stycznia.

Władze Teksasu, który jest jednym z najbardziej konserwatywnych w USA, mogą bez przeszkód wprowadzić w życie nowe przepisy. Teraz każda kobieta, która poprosi lekarza o przeprowadzenie aborcji (legalnej), będzie musiała zobaczyć na ultrasonografie obraz płodu i posłuchać bicia jego serca. Jeśli nie będzie chciała patrzeć i słuchać, lekarz ma jej opisać co widzi na monitorze.

Do tej pory sześć stanów USA uchwaliło podobne prawo. Tylko trzy, Teksas, Oklahoma i Karolina Północna wymagają od kobiet, aby wysłuchały opisu lekarza, jeśli same odmówią patrzenia i słuchania podczas badania.

Więcej: www.tvn24.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum