×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Te osoby w kolejce do lekarza, szpitala i poradni czekać nie muszą. Dłuższa lista uprzywilejowanych

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ13 marca 2023 21:35

Obowiązuje dłuższa lista osób, które mogą korzystać z dostępu do lekarza, szpitala czy poradni, bez kolejki. Wykaz poszerzono o nowe grupy m.in. w ubiegłym roku.

Te osoby w kolejce do lekarza, szpitala i poradni czekać nie muszą. Dłuższa lista uprzywilejowanych
Te osoby w kolejce do lekarza, szpitala i poradni czekać nie muszą. Dłuższa lista uprzywilejowanych Fot. AdobeStock

 

Te osoby w kolejce do lekarza, szpitala i poradni czekać nie muszą

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina, że są grupy pacjentów, które mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych bez konieczności czekania w kolejce. Chodzi o dostęp do lekarza, poradni specjalistycznej, ale również w zapisach na badania czy do szpitala. 

Lista jest długa i przez lata była aktualizowana. W 2021 roku dopisano do niej dawców krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii

Natomiast w 2022 roku na listę trafili również żołnierze zawodowi oraz terytorialsi, ale z zastrzeżeniem, że w ich przypadku "poza kolejnością" dotyczy korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej.

Lista osób, których kolejka i szpitala do lekarza nie dotyczy (w nawiasie znajdują się daty wprowadzenia danej grupy na listę):

 • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
 • Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)
 • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
 • uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)
 • Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
 • Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)
 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)
 • Żołnierze zastępczej służby wojskowej
 • Cywilne niewidome ofiary działań wojennych
 • Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

Ponadto osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.

- Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej - dodaje NFZ.

Jak można skorzystać ze świadczeń poza kolejką?

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również, na jakich warunkach można korzystać ze świadczeń poza kolejnością. Przede wszystkim: osób, które znajdują się na liście uprawnionych, nie obowiązuje lista oczekujących, którą prowadzi dana placówka. Szpital musi przyjąć taką osobę w dniu zgłoszenia albo jeśli nie ma takiej możliwości "wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć".

Z kolei świadczenie w poradni specjalistycznej, czyli z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

 • świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
 • świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
 • w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
 • świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia
 • osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Co ważne, zasada pierwszeństwa nie obowiązuje natomiast na szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie mają je osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Wtedy o kolejności przyjęcia decydują lekarze kierując się zasadą segregacji medycznej, uwzględniającą stan zdrowia, stopień obrażeń oraz rokowań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze